سریال 125 و ضرورت توجه اصولی به ایمنی شهرها

پخش سری سوم مجموعه تلویزیونی 125 از شبکه استان تهران ،که محور اصلی آن عملیات روزانه آتش نشانان است ، بیش از هر چیز لزوم توجه دقیق تر و واصولی تر به  موضوع ایمنی در شهرها ،به ویژه شهرهای بزرگ ، را یادآوری می کند .

با توجه به توسعه مناطق شهری و شهرنشینی در کشور که توسعه ساخت و سازها ، افزایش جمعیت شهرنشین ، گسترش زندگی ماشینی ، اضافه شدن مراکز تجاری و اداری ، افزایش آلودگی هوا و محیط زیست از پیامدهای آن است ، شهرها بیش از پیش در معرض خطر سوانح مختلفی هستند.

معنا و مفهوم ایمنی در شهرهای امروز به تبع توسعه شهرنشینی و افزایش تقاضای شهروندان برای افزایش ضریب ایمنی و ارائه خدمات مرتبط با ایمنی نظیر سایر عناصر و اجزای مدیریت شهری چون حمل و نقل ، مدیریت پسماند، امور مالی،اداری، حقوقی، دستخوش تحولاتی شده و با گذشته بسیار تفاوت کرده و فعالیت در این عرصه نیازمند همکاری متقابل سازمان های آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ها با تمامی دستگاه های ذیربط نظیر پلیس ، اورژانس ، بیمه ، آب ، برق ، گاز و همفکری با مرکز پژوهشی است .

برخی از این سوانح همان سوانح قدیمی هستند با این تفاوت که اندازه و مقدار آنها بسیار افزایش یافته و برخی محصول زندگی ماشینی و توسعه شهرنشینی و برخی ناشی از کاربرد ماشین آلات و تجهیزات جدید و مواد شیمیائی در شهرهاست و حوادث ناشی از عدم رعایت موارد ایمنی در فرآیند ساخت و ساز همچنان ولی با گستردگی و تلفات بیشتری روی می دهد.

امروزه در شهرهای بزرگ توجه به ایمنی در کنار موضوعاتی نظیر حمل و نقل عمومی ،فضای سبز، ساماندهی پسماندها ، توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی،... از دغدغه های شهروندان و از اولویتهای کاری مسئولان مدیریت شهری محسوب می شود و سری سوم مجموعه تلویزیونی 125 توانسته تا حدودی اهمیت این موضوع را به تصویر بکشد و مردم و مسئولان را با ابعاد مختلف موضوع ایمنی در شهرها آشنا کند اما هنوز در ابتدای راه هستیم و این عرصه نیازمند توجه بیشتری است.

با توجه به اهمیت وجود شهرها و جوامع ایمن از طریق توسعه خدمات آتش نشانی ها و جلب مشارکت شهروندی و با عنایت به رسالت دولت و شهرداری ها در زمینه هدایت، نظارت و پشتیبانی از سازمانها و واحدهای آتش نشانی و خدمات ایمنی ، زمینه ارتقاء خدمات آنها باید بیش از پیش فراهم شود.

 به این منظور اولویتهای کاری زیر را می توان در نظر گرفت :

الف : ایجاد و تجهیز زیرساختها و تاسیسات زیربنائی شامل راه اندازی ایستگاه های جدید و خرید ماشین الات

با اقدامات صورت گرفته نسبت جمعیت شهری تحت پوشش خدمات ایمنی و آتش نشانی در کشور به حدود 85 درصد رسیده است. هم اکنون تعداد ایستگاه های آتش نشانی کشور به 1200 ایستگاه افزایش یافت و در حال حاضر نیز حدود 270 ایستگاه جدید بر اساس نقشه ها و ضوابط استاندارد در حال ساخت است.

به منظور افزایش ضریب ایمنی شهرها،طرح احداث بیش از 650 ایستگاه آتش‌نشانی استاندارد جدید در شهرها با مشارکت سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، استانداری ها و شهرداری ها از ابتدای سال 1385 در کشور آغاز شد.

به موجب این طرح، ابتدا مشاوران ذی‌صلاح نقشه تیپ ایستگاه‌های آتش‌نشانی را در سه تیپ به همراه ضوابط استاندارد مکان‌یابی، طراحی و اجرای آن‌ها تهیه کرده که به دفاتر فنی استانداری‌ها ابلاغ شد.

مکان یابی ایستگاه‌های جدید بر اساس ضوابط و استانداردهای علمی است که از سوی پژوهشکده شهری و روستایی سازمان شهرداری هاودهیاری های کشور تهیه و به شهرداری‌ها ابلاغ شده ، از این رو ایستگاه‌های جدید هم به لحاظ جانمایی و هم فضاها از طراحی مناسبی برخوردار است.همچنین ایستگاه های جدید از مقاومت بالائی در برابر حوادث برخوردار می باشد.

همچنین طی سالهای اخیر بیش از 1300  دستگاه از خودروهای آتش نشانی در 7 نوع مختلف در سطح شهرهای کشور توزیع شده که هم به لحاظ تعداد کمی و هم در ارتقاء کیفیت این خودروها و هم در تنوع آن با توجه به نوع کاربرد آنها در سطح شهرها و روستاها بی سابقه بوده است و 250 دستگاه خودروی آتش نشانی تا پایان سال91 بین آتش نشانی ها واگذار می شود.

 ب:تامین نیروی انسانی :

با انجام آزمون استخدامی شهرداری های سراسر کشور که طی سال های 90 و 91 در 26 استان برگزار شده ،زمینه استخدام آتش نشانان در شهرداری ها فراهم شده است و باید سعی شود در جذب این نیروها برخورداری از آمادگی جسمانی مناسب از اولویت های اصلی باشد.

با توجه به تنوع موضوعات،بازآموزی آتش نشانان از طریق تشکیل مستمر دوره های آموزشی و آسیب شناسی ماموریتهای صورت گرفته باید در اولویت قرار گیرد.

ضمنا با برپائی مسابقات ورزشی آتش نشانان و المپیاد عملیاتی – ورزشی آتش نشانان، باید سعی شود تا آمادگی جسمانی آتش نشانان بیش از پیش ارتقا یابد.

ج:جلب مشارکت های مردمی :

فعالیت موفق در بسیاری از موضوعات اجتماعی و فرهنگی نیازمند جلب برنامه ریزی شده مشارکت های مردمی است. در این عرصه می توان فعالیتهای زیر را پیشنهاد نمود:

-برنامه ریزی برای ارتقای فرهنگ پیشگیری، برنامه ریزی برای مشاغل پرسانحه، برنامه ریزی برای زنان و کودکان و جوانان  با هدف کاهش خسارات از طریق آموزش شهروندی و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و بهره گیری از قابلیت های رسانه های ارتباط جمعی. 

-اجرای طرح آتش نشان داوطلب

 

/ 0 نظر / 51 بازدید