مراسم ورود سران کشورهای عدم تعهد به محل اجلاس،شاید وقتی دیگر گزارش های ماندگار

شبکه اول و شبکه خبر تلویزیون صبح نهم شهریور ماه،روز گشایش اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران که یکی از مهمترین رویدادهای سیاسی کشور در دهه های اخیر در عرصه بین المللی به وقوع پیوست،در گزارش های زنده ای که از محل برگزاری اجلاس و فرودگاه مهرآباد و استودیوهای تلویوزیون پخش شد؛مجموعه ای متشکل از:بی نظمی، سراسیمگی،بی اطلاعی،بیان ضعیف و عدم ارائه به موقع و صحیح اخبار و اطلاعات از رویدادی که طی چهار روز قبل موضوع اصلی آنها بود را نشان دادند.

در این روز در هنگام ورود مرسی رئیس جمهور مصر به فرودگاه،خبرنگار شبکه خبر در محل بود و تصویر وی در حالی که منتظر ارائه گزارش بود در یکی از تصاویر چهارگانه خبرنگاران آماده ارائه گزارش موجود در این شبکه مشخص بود ولی مجری دیگری از مقابل محل برگزاری اجلاس،ورود مرسی را از طریق تصاویری که در مانیتورش مشاهده می کرد،گزارش نمود! و خبرنگار مسقر در فرودگاه متعجب بود از اینکه چرا به وی که در این موقعیت قرار دارد اجازه صحبت کردن داده نمی شود. ضمن اینکه خبرنگار مستقر در محل برگزاری اجلاس در هنگام ورود رئیس جمهوری مصر به فرودگاه در حال بیان وسعت،جمعیت،محصولات و تولیدات ،همسایه ها و اطلاعاتی از این دست بود که بسیار ابتدائی و دم دستی بود نه در خور یک گزارش مستقیم تلویزیونی آن هم در شرایطی که یک رئیس جمهور مصر بعد از 35 سال ، پس از پیروزی نهضت بیداری اسلامی و بهار عربی وارد ایران شد.

پیش از ورود مرسی،در هنگام ورود پسر پادشاه عربستان سعودی که قائم وزیر امورخارجه این کشور نیز بود و به عنوان فرستاده ویژه پادشاه در اجلاس شرکت کرده بود ، شبکه خبر تا حدود یک ساعت در زیرنویس از ورود ولیعهد عربستان به تهران خبر می داد!

در این هنگام مجری شبکه خبر که در استودیوی پخش این خبر بود ، نیز در کمال تعجب با انبوهی از تپق صحبت می کرد و در حال ارتباط برقرار کردن با خبرنگاران این شبکه در مناطق مختلف بود. همچنین خبرنگار مستقر در فرودگام امام این شبکه نیز با ظاهری خسته و فرسوده و در حالی که به سختی می توانست یک جمله را بدون غلط و با در نظر گرفتن فعل و فاعل و مفعول و ... ادا کند، در حال ارائه گزارش بود.در ضمن خبرنگار مستقر در استودیوی شبکه خبر در محل اجلاس سران نیز اطلاعاتی را که روی سایت این شبکه بود با سرعت قرائت می کرد و با توجه به اینکه تصاویری متناسب با آنها وجود نداشت ، گزارش ها حالت رادیوئی پیدا کرده بود.

اما در هنگام ورود سران کشورها به محل تشکیل اجلاس، خبرنگاران و مجریان و دست اندرکاران شبکه خبر نتوانستند بخش اعظمی از سران را که رئیس جمهور ایران به استقبال آنها می آمد را یا از طریق شفاهی و یا از طریق زیر نویس به بینندگان معرفی نمایند.و افرادی مانند دبیرکل سازمان ملل متحد،روسای جمهور مصر،افغانستان،تاجیکستان،امیر قطر و نخست وزیر عراق را معرفی کردند که که اکثر مردم هم به دلیل پخش زیاد تصاویرشان آنها را می شناختند.این در حالی بود که یک مجری این شبکه از روز قبل در استودیوی ویژه ای که در محل اجلاس راه اندازی شده بود،گزارش می کرد و علی الحساب باید سران را به خوبی می شناخت .

اما در همین هنگام در شبکه اول تلویزیون نیز برنامه سیاسی به صورت مستقیم در حال پخش بود و دو مجری که بیشتر به عنوان مصاحبه کننده برنامه های سیاسی محسوب می شوند ابتدا در کنار یک استاد دانشگاه در حال ارزیابی دستاوردهای این اجلاس برای ایران بودند.اما پس از اینکه سران کشورها به مرور وارد محل تشکیل اجلاس می شدند ، مشخص شد که میزان شناخت این دو نفر از سران کشورها در حد پائینی است و آنها بسیاری از سران را نمی شناختند و مجری ها در میان ناباوری وقتی متوجه این نقیصه در خود شدند از کارشناس برنامه درخواست کردند که چنانچه برخی از سران کشور ها را می شناسد، انها را کمک کند تا به بینندگان برنامه معرفی کنند! و در کل نظیر شبکه خبر موفق به معرفی تعداد زیادی از سران کشور ها نشدند.

با توجه به اهمیت برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران در شرایط خاص سیاسی کشورمان،بدون شک جذابیت خاصی در این گونه برنامه ها موجود است که به طور طبیعی باعث استقبال  مردم از این برنامه ها می شود. اما کاستی هائی که در نحوه ارائه این برنامه ها به چشم خورد می تواند  جذابیت یاد شده را در نزد مخاطبان بویژه با توجه به در دسترس بودن تماشای شبکه های تلویزنونی خبری از طریق ماهواره،که پخش اجلاس هائی از این دست از برنامه های عادی آنهاست،را تحت الشعاع قرار دهد. بنابراین با توجه به تجربیات پخش چنین برنامه هائی ،البته در سطح پائین تر طی سالهای اخیر در کشورمان ،اتخاذ راه هائی برای بهبودکیفیت برنامه ها ضروری به نظر می رسد.

عملکرد شبکه خبر در هنگام این رویداد مهم بین المللی که بینندگان زیادی نیز آن را پی گیری می کردند ، بار دیگر این مطلب به ذهن ها خطور کرد که مجریان اخبار ما ، بدون متن های از پیش تعیین شده، که آنها را روابط عمومی سازمان ها یا تحریریه خبر صدا وسیما تهیه می کند، در زمان پخش مستقیم رویدادها با مشکل مواجهند و خلاقیت و نوآوری و تسلط به موضوعی که در حال گزارش آن هستند، به سختی در کار آنها دیده می شود.ضمن اینکه خبرنگارانی که در اماکن مرتبط با اجلاس نظیر سالن های همایش و فرودگاه ها مستقر بودند،هیچ تفاوتی در بیانشان احساس نمی شد با سایر گزارش هائی که طی سال از وزارتخانه ها و نمایشگاه ها و همایش ها بیان می کنند.

یکی از کاستی ها،نحوه گزارش ها بود و اینکه هنوز تفاوت بین گزارشگر با مجری _گوینده روشن نشده است.یکی از شروط یک گزارشگر موفق،داشتن آگاهی کافی از موضوعی است که می خواهد در خصوص آن گزارش کند وهم اکنون در شبکه های خبری غربی شاهد فعالیت گزارشگران سیاسی، فرهنگی، ورزشی،اقتصادی،هنری،... هستیم که فقط در برنامه های حوزه تخصصی خود حضور می یابند. شرط دیگر گزارشگران موفق ،صحبت کردن متناسب با موضوع و ارائه اطلاعات صحیح متناسب با تصاویر پخش شده از تلویزیون و خودداری از صحبت های غیر کارشناسی،موضوعات تکراری و بیهوده گوئی های کسالت آور و تعریف و تمجید از شبکه خبری که در ان کار می کند، است.

همانطوری که در ابتدای این مطلب اشاره شد،در روز افتتاح اجلاس، شاهد پخش استقبال رئیس جمهوری از سران کشورها بودیم ولی مجریان و خبرنگاران تلویزیون از معرفی آنها به بینندگان عاجز بودند و این در حالی بود که هماهنگی با یکی از مسئولان روابط عمومی و یا تشریفات اجلاس می توانست تلویزیون را  در معرفی سران به مردم یاری نماید.بنابراین یکی دیگر از ویژگی های گزارشگران موفق را می توان در هماهنگی آنها با مسئولان برگزار کننده برنامه ها برای ارائه اطلاعات مرتبط ذکر کرد.

مسئولان شبکه خبر علی القاعده باید برای انعکاس خبری این رویداد تدارک مفصلی دیده باشند،ولی مطلبی حاکی از نوآوری و خلاقیت در کار خبرنگاران این شبکه به چشم نمی خورد.همانطوری که در بالا گفته شد میزبانی این اجلاس مهم نیازمند برنامه ریزی و تدبیر است که بخش اعظم آن در گروه اجرای پژوهش های کاربردی و ارائه آموزش های تخصصی برای پاسخ گفتن به نیازهای خبری اقشار مختلف مردم است.

اقداماتی که در تربیت و آموزش نیروی انسانی تلویزیون برای این رویداد مهم صورت گرفته بود، به نظر ناکافی و کند بود زیرا در عمل نتوانست انتظارت را برآورده نماید.این در حالی بود که گزارش های این رویداد عملا فارغ از دروازه بانی های خبری و اتخاذ تصمیمات محافظه کارانه بود.

بیان پر شور و احساس اما همراه با آشفتگی خبرنگاران در هنگام دیدن سران کشور ها ،قطعا در خور شبکه خبر که بیش از یک دهه از فعالیت آن می گذرد ، نیست. شبکه خبر چهار روز وقت داشت اطلاعات جمع کند ،اشتباهاتش را جبران و کاستی ها را رفع نماید تا در هنگام مراسم افتتاح ،اطلاعات درستی را به بینندگانش ارائه نماید.

ضمنا بخش اعظم گزارشگران و مجریان و خبرنگاران و روزنامه نگاران ما از جمله خبرنگاران شبکه خبر سالهاست که دچار بیماری فقر کلمه هستند و مجموع واژگانی که در هنگام گزارش بیان می کنند بسیار ناچیز و دایره آن محدود است که باید از طریق آموزش زیر نظر گزارشگران باتجربه،تماشای گزارش های ماندگار ، مطالعه و تمرین این عیب را برطرف نمایند زیر در این صورت ،صحبت کردن آنها با مردم عادی تفاوت چندانی ندارد .

در هر حال انتظار مردم از رادیو وتلویزیون بسیار افزایش یافته و مردم از طریق شبکه های ماهواره ای، گزارش های حرفه ای را می بینند و آنها را با گزارش های داخلی مقایسه می کنند و حیف است که زحمات شبانه روزی تلویزیون به دلیل کاستی هائی،خدشه دار شود.با توجه به فرصت موجود برای برنامه ریزی توسط مسئولان،در برخی قسمت ها فرصت پخش گزارش های موفق عملا از دست رفت.

 

/ 1 نظر / 40 بازدید
اصلانی

سلام استاد استفاده کردم د این مسئله فقر کلمه به نظرم خیلی مهمه